Jdi na obsah Jdi na menu
 


Michael Jackson

25. 2. 2011

 

 

Michael Jackson životopisSlavný americký zpěvák a skladatel, Michael Jackson - vlastním jménem Michael Joseph Jackson, pocházel z devíti sourozenců. Narodil se 29. 8. 1958 v Gary, státě Indiana, USA. Byl to zástupce konvenčního popu a taneční hudby, vycházející ze soulu.

Od roku 1967 byl členem skupiny Jackson 5. Jeho otec Joseph velmi dbal na úspěch a image skupiny. Michael se několikrát v rozhovorech zmínil o otcově přísnosti. Traduje se historka, že když Jackson 5 cvičili doma taneční kroky na vystoupení, otec seděl v křesle s páskem a pokaždé, když některý ze synů pokazil choreografii, dostal výprask. Skupina ale v žebříčcích stoupala stále výš a výš a po podepsání kontraktu s Motown (1968) se z bratrů Jacksonových staly hvězdy. Natočili tři desky, které ovládli americké hitparády. Později, po odchodu Michaela ze skupiny, se stal benjamínkem skupiny Randy Jackson.

Po vydání 1. úspěšného sólového singlu Got To Be There (1971) se kariéra skupiny a Michaela jako sólisty rozvíjí souběžně. V roce 1972 vydává hity: Rockin' Robin, Ain't No Sunshine a Ben – umístily se na prvním místě americké hitparády.

V roce 1977 spolupracuje se skladatelem a producentem Quincy Jonesem a objevuje se i v muzikálu The Wiz. Tato úspěšná dvojice začíná pracovat na novém materiálu, který má Jacksona zbavit pověsti malého kluka s vysokým hlasem.

Období velkých sólových úspěchů začíná rokem 1979, kdy vydal album Off The Wall, ze kterého byly hity jako Don´t Stop Til You Get Enough (1. místo v USA, později i Grammy) a Of The Wall. Následují další hity - Rock With You (1980 1. místo v USA), She´s Out Of My Life (1980) a One Day In Your Life (1981 1. místo v Anglii). V roce 1982 začíná spolupracovat s Rodem Tempertonem a vzniká píseň Thriller. Toto období doprovází další řada hitů - The Girl Is Mine (1982 duet s Paulem McCartneyem), Beat It (1983 s kytarovým sólem Eddie Van Halen), Wanna Be Startin´ Something (1983), Human Nature (1983), Say Say Say (1983 opět duet s Paulem McCartneyem). Za rok 1983 si odnesl 8 cen Grammy. Alba se prodalo zhruba 50 milionů, společně se singly něco málo přes sto milionů a dodnes zůstává nejprodávanějším a nejúspěšnějším umělcem všech dob.

Po přestávce se v roce 1984 spojuje s Jacksons a následuje obrovské turné Victory. Také má i hitový duet s Mickem Jaggerem- State Of Shock. V následujícím roce skládá společně s Lionelem Richiem charitativní píseň We Are The World a stává se též hlavním představitelem ve filmu Captain EO. Jackson v té době kupuje vydavatelská práva na 250 skladeb skupiny Beatles.

První místa světových hitparád zaznamenává i album Bad, které přišlo pět let po Thrilleru. Alba se prodalo cca 35 milionů. Toto období provázejí hity I Just Can't Stop Loving You (1987 1. Místo v USA i v Anglii, duet se Siedah Garrett), Bad (1987 1. místo v USA), The Way You Make Me Feel (1987 1. místo v USA), Man In The Mirror (1988 1. místo v USA), I Want You Back (1988 remix starého hitu na zn. Motown), Dirty Diana (1988 1. místo v USA), Leave Me Alone (1989 Grammy za videoklip).

V roce 1988 vychází jeho autobiografie Moonwalker. Stejně obrovsky úspěšné jako předchozí desky je i album Dangerous. Toto album je podle mnohých nejvyváženější, nejdospělejší a nejucelenější v Michaelově kariéře. Z tohoto alba se prosazují hity Black Or White (1992) a Remember The Time (1992).

V roce 1993 získal další Grammy, tentokrát v kategorii legenda. Po vydání alba následuje velkolepé turné. Má dvě etapy, běhěm nichž proběhne 69 koncertů pro 4 miliony diváků. Ovšem druhá půlka turné dostala hořkou příchuť ve chvíli, kdy byl zpěvák obviněn ze sexuálního obtěžování 13ti -letého chlapce.

Se svou první manželkou Lisou Marií Presley se vzali v květnu 1994, ale již v prosinci 1995 se odloučili. Rozvedli se hned měsíc na to, v lednu 1996. S druhou manželkou Debbie Rowe má dvě děti, Paris Michael Katherine Jackson a Prince Michael Joseph Jackson. Matka Prince Michaela Jacksona II. a říká se, že má i 4. dítě,Ommera Bhattiho. Pia Bhatti má být matkou Prince Michaela II. (to ale není 100%) a je matkou Ommera Bhattiho.

Během alba Dangerous se Jackson rozešel s Quincy Jonesem. V červnu 1995 vyšlo album HIStory: Past, Present and Future - Book 1. Jednalo se o 2 CD. Na prvním byla kompilace největších hitů od Off The Wall a na druhém zcela nové písně. Z těch nejvýznamnějších vyberme Scream (velmi úspěšný duet se svojí sestrou Janet Jackson a také nejdražší videoklip všech dob - 7 milionů dolarů), Earth Song a Stranger In Moscow.

Ovšem následující zpráva šokovala celou Českou republiku. Do vybraných měst, měla dorazit Jacksonova socha a sám zpěvák řekl, že tam, kde se socha objeví, uspořádá koncert. V momentě kdy se tedy objevila v Praze na Letné, všichni čekali potvrzení domněnek. Potvrzení přišlo a ČR dostala dokonce tu poctu, že zde bylo celé turné zahájeno (první a poslední koncert jsou vždy brány jako symbolické). Koncert se konal 7. 9. 1996. Toto období bohužel uzavřelo jistou etapu. Po turné následovala dlouhá odmlka. Až v roce 2001 vyšlo album Invincible, ale společnost Sony Music Michaelovo album sabotovala. Tím chtěla docílit toho, aby jim Michael prodal svůj podíl na ATV katalogu. Z alba bylo připraveno sedm singlů, ale nakonec vyšly jen tři - You rock my world, Butterflies a Cry.

Od té doby se už o Michaelovi Jacksonovi píše pouze v souvislosti s jeho údajným zneužíváním dětí, braní drog a osobním bankrotem. Michael byl zproštěn ze všech deseti bodů obžaloby. Malé světlo naděje velkého návratu svitlo 11. 2. 2008 s vydáním alba Thriller - Thriller 25.

Ke konci svého života žil Michael v Las Vegas, kde točil novou desku a připravoval comeback.

Ve čtvrtek 25. 6. 2009 ve 13:28 ho sanitka převezla do nemocnice v hlubokém kómatu. Padesátiletého zpěváka doma zradilo srdce. Záchranářům se ho nepodařilo oživit. Za mrtvého ho prohlásili v 14:26.

 

Náhledy fotografií ze složky Michael Jackson

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář
 

 


Poslední fotografie


Kontakt


Archiv

Kalendář
<< září / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 34909
Měsíc: 73
Den: 1